SZKOŁA SUMATORI RODZINY MOSHI
Julian Czurko, Marcin Tysler

      Kult Amaterasu-no-Okami sprawuje żyjący w górach klan Stonogi. Choć władzę w nim sprawują kobiety, kształcące się w szkole shugenja Moshi (więcej informacji szukaj w dodatku Way of the Minor Clans), dla mężczyzn przewidziana jest niemniej istotna rola. Oddają hołd Bogini uprawiając sumo, gdyż zawody w tej starożytnej sztuce są jednocześnie misteriami ku jej czci. Najbardziej cenieni sumatori Cesarstwa szkolą się, czerpiąc siłę z otaczających siedzibę klanu gór, właśnie w dojo prowadzonym przez ród Moshi.
      Góra w symbolice Rokuganu łączy w sobie żywioły ziemi i ognia. Z jednej strony jest stała, dostojna, nieporuszona, z drugiej zaś drzemie w niej ogromna, nieokiełznana, przerażająca energia. Tacy właśnie są sumatori szkoły Moshi.

Szkoła Moshi

Korzyść: +1 do Wytrzymałości

Początkowy Honor: 2, plus 5 punktów

Umiejętności: Sumo 2, Kenjutsu lub Łucznictwo, Obrona, Medytacja, Teologia, dowolna umiejętność Godna lub Bugei;

Wyposażenie: Kimono, uroczysty strój zapaśnika, katana, wakizashi, zbroja, 2 dowolnie wybrane sztuki broni, zestaw podróżny, wierzchowiec, 10 koku. Wszystkie przedmioty dobrej jakości.

Techniki:

Ranga 1: Milczący jak góra
Sumo to także walka, ale przede wszystkim misterium. Sumatori równolegle z hartowaniem swojego ciała poznaje teologiczne aspekty podejmowanych podczas pojedynków działań. Wstępem do walki jest rytuał, podczas którego potężni wojownicy posypują ring solą i ubijają niby klepisko ogromnymi stopami. Potem nieruchomieją przyczajeni, gotowi do natychmiastowego ataku. Jest to moment wyciszenia, odnalezienia wewnętrznej harmonii, niezbędnej do wygrania starcia. Osiągając tę równowagę sumatori dodaje swoją Rangę do swojego Poziomu Trudności trafienia i do liczby ran, które może otrzymać na każdym poziomie.

Ranga 2: Odwieczny jak góra
Ostatnim elementem przygotowywania się do walki jest przyjęcie charakterystycznej postawy, jakby koguta gotowego do skoku. Łączy się to z tym, że sumatori pozwala, aby jego ki zespoliło się z ki ziemi. Wydaje się przez to być ociężałym, nieprzygotowanym do wykonywania jakichkolwiek gwałtowniejszych ruchów. Ale to tylko pozory. Korzystając z tej techniki wojownik może wydać w trakcie rundy walki tyle punktów Pustki, ile wynosi jego Ranga. Jeśli sumatori zadeklaruje Pełny Atak, może wydawać te Punkty Pustki również na dodatkowe ataki (łączna liczba ataków nie może jednak przekroczyć rangi wojownika).
Technika może być użyta nawet gdy wojownik jest w budynku. Ponieważ na tym etapie wykorzystuje się głównie umiejętność, a w mniejszym stopniu energię żywiołów, nawet słabsze emanacje ki ziemi będą wystarczające.

Ranga 3: Stały jak góra
Sumatori doskonale opanowuje łączenie przepływów energii ziemi i swojego ciała. Dlatego też jeżeli ktokolwiek go uderzy, część energii kinetycznej przekazanej wraz z ciosem przechodzi w podłoże, po którym stąpa zapaśnik. Odejmuje to jedną kostkę (rzucaną i zatrzymywaną) od otrzymanych obrażeń.
Z techniki tej można korzystać jedynie gdy stoi się na piasku, ziemi lub litej skale. Zbyt duże obrażenia przekazane podłożu mogą spowodować jego rozkruszenie (np. kamienny most).

TORI &
PORTAL

prezentują