ILU SAMURAJÓW TRZEBA, ŻEBY SPACYFIKOWAC WIOSKĘ
Grzegorz 'Sejmitar' Góral

Przez listę dyskusyjną Legendy nie raz przetaczały się burzliwe dyskusje na temat szans w pełni wyszkolonych samurajów w walce z mieszkańcami siół i wiosek. Choć ja sam nie pojmuję przywiązania do tego makabrycznego problemu, z przyjemnością prezentuję odpowiedź, której onegdaj udzielił czcigodny Sejmitar, a która powinna ostatecznie sprawę, nomen omen, załatwić. - tzm

      Aby określić, czy grupa samurajów poradzi sobie z mieszkańcami wioski, przeprowadzić należy test 0z0, wykonywanym przez przywódcę, przy czym:
- za każdego samuraja w ekipie: +0z1
- za każdą Rangę (lub odpowiednik) samuraja: +1z0 (chociaż wredni mistrzowie mogą uznać, że dyplomaci nie dodają swojej rangi)

      Poziom trudności takiego testu równy jest ilości chłopstwa zdolnego do stawiania oporu (mężczyzn, kobiety, dzieci) w wiosce. Do tego dowódca może deklarować podbicia:

1 podbicie : śmierć poniesie także drobnica w postaci kur, czy kotów
2 podbicia : w wiosce nie pozostanie nic żywego, z wyjątkiem drobnych padlinożerców w rodzaju muchy
3 podbicia : okoliczne pola zostaną zniszczone
4 podbicia : ... i zasolone, by nigdy więcej na nich nić nie urosło
5 podbić : nie ma już nawet much - w wiosce nie przeżyło nic, co jest większe niż 50 nm.

      Jak widać, pojedynczy samuraj ma niewielkie szanse wyrżnąć samotną wioskę, ale stormgruppe czterech bushi jest w stanie to zrobić przy niewielkim wysiłku.
      A, i jeszcze jedno - rzut wykonuje zawsze przywódca ekipy. Jeżeli nie ma wyraźnego przywódcy lub każdy działa na własną rękę - każdy samuraj wykonuje test, jakby był swoim własnym wodzem, a poziom trudności jest równy połowie standardowego testu.

L5K PO
POLSKU: