KSIĄŻKA TYGODNIA
Koany Herbaty
Michał Sołtysiak      W ręce wpadła mi malutka książeczka. Osiemdziesiąt parę stron, format trochę większy niż połowa zwykłego zeszytu - a zawiera tak wiele informacji o kulturze Wschodu, o mentalności i zwyczajach jakie jej towarzyszą! Jest niewielkim traktatem Europejki o tym, czym dla człowieka zachodu jest zen, bardzo zgrabnie osnutym wokół opowieści o jednym z symbolów Wschodu - herbacie, napoju, który jest ucieleśnieniem wszystkich żywiołów. Sposób, w który się ją pije, zawiera pełnię wizerunku świata, jaki widzą Japończycy. Autorka opowiada, jak przebiega rytuał parzenia i przygotowywania herbaty, jak wyglądają pawilony i ogrody poświęcone tej czynności, ucząc przy tym czytelnika zen, bo, jak mówił największy japoński mistrz rytuału parzenia herbaty, Koboru Enshu, "Cha Zen ichi do" czyli "Zen i herbata mają tę samą drogę".

      Książeczka jest także pełna haiku opisujących mentalność ludzi Wschodu, uczących czym jest wabi i dlaczego my, Europejczycy, nigdy nie zrozumiemy tego terminu. Nauka ta jest bardzo treściwa i zwięzła - to, czym jest wabi opisuje na przykład haiku:

Letnia trawa
Tyle zostało
Z dawnych marzeń wojownika.

      Przeczytajcie je, przemyślcie, odpowiedź znajdziecie w książce lub w was samych.

      Polecam "Chado" każdemu miłośnikowi "Legendy Pięciu Kręgów", książka stanowi bowiem skrót filozofii zen, czyli Shinseiowego Tao. Oczywiście, Nauki Małego Mistrza są znacznie szersze, jednak już w tej małej książeczce znajdziecie bardzo wiele. Dowiecie się również czym tak naprawdę jest ceremonia parzenia herbaty i dlaczego nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że regeneruje ona ciało i duszę człowieka. Zapewniam was, że nie da się jej wykonać na szybko i bez odpowiednich przygotowań. Po przeczytaniu, zrozumiecie dlaczego.
      Mała książeczka, mała recenzja - dla smaku i by zaostrzyć wasz apetyt. Na koniec zaś haiku, czyli jak ja rozumiem "Chado - Herbata i zen":

I pić herbatę i czuć zen.
Nic więcej nie trzeba
by świat zawrzeć w małym naczyniu ze słomkowym płynem.

Chado - Herbata i zen; Brigitte Kita, Łódź 1995


wcześniejsze recenzje:
Świadomość
Droga ku chwale
Droga Samuraja
Chwile zaklęte w słowa
Cała prawda o Mieście Kłamstw
Rokugańskie abecadło
Czym jest piękno
Epos bezpański
TORI &
PORTAL

prezentują