KRÓLESTWO DUCHÓW
czyli życie po życiu
na podstawie Fortunes and Winds Piotr 'Yori' Cichy

      Każdy mieszkaniec Szmaragdowego Cesarstwa zdaje sobie sprawę z istnienia życia i śmierci, niewielu jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że po śmierci jego dusza rozpocznie wędrówkę, a od tego, jak wykorzystał czas dany mu za życia, zależeć będzie jego los po śmierci. Gdy Rokugańczyk umiera, jego dusza rozpoczyna wędrówkę po Królestwach Duchów. Oto one:

Ningen-do - Królestwo Śmiertelników
      Wszystkie żywe istoty zamieszkują właśnie w Ningen-do, Królestwie Śmiertelników - czyli w Rokuganie. Od ich czynów zależy, dokąd podąży ich dusza. Pewne jest tylko, każda zostanie osądzona sprawiedliwie.

Meido - Królestwo Oczekiwania
      Po śmierci, mieszkańcy Ningen-do trafiają do Królestwa Oczekiwania, zamieszkiwanego przez Emma-O, Fortunę Śmierci. Tu czekają na jego sąd. Życie śmiertelników podlega osądowi i, w zależności od drogi obranej za życia, dusza zostaje ukarana przez zesłanie do Gaki-do lub Toshigoku, bądź nagrodzone wstąpieniem do Yomi. Jeśli przyjąć, że Jigoku to zło ostateczne, zaś Tengoku to nieskończone dobro, Meido uplasowałoby się w środku Niebiańskiego Porządku. Do Meido dostać się można wyłącznie po śmierci lub przez Bramę Zapomnienia.

Yomi - Królestwo Błogosławionych Przodków
      Ci, którzy za życia dążyli do doskonałości i postępowali zgodnie ze swoim miejscem w Niebiańskim Porządku, trafiają do Yomi. Czeka tu miejsce na wszystkich samurajów, którzy żyli zgodnie z bushido i ostateczna nagroda dla tych, którzy przynieśli sławę i honor swojemu Klanowi. W samym Niebiańskim Porządku, Yomi rozdziela Jigoku od Tengoku, a możliwość bytowania w nim to nagroda dla ludzi, którzy za życia wypełnili swoje przeznaczenie. Jedyną istniejącą bramą z Yomi jest Sala Przodków znajdująca się na ziemiach Klanu Lwa. Przed Wojną Duchów istniało drugie przejście - Brama Zapomnienia - ta jednak uległa zniszczeniu.

Gaki-do - Królestwo Głodnych Duchów
      Gaki-do jest przeznaczone chorym i cierpiącym duszom, które za życia zamieszkiwały ciała ludzi samolubnych i niehonorowych. Głodne Duchy, czyli Gaki błądzą po tym świecie pożerając się nawzajem, do czasu, gdy się nasycą i będą gotowe, aby przejść do Meido lub do Yomi. Gaki najeżdżają czasami inne Królestwa Duchów, aby nasycić głód. Istnieje też przejście ze świata żywych do Gaki-do - jest nim wulkan zwany Piecem Amaterasu, jedyne miejsce w Krainach Cienia, które wolne jest od Skazy.
      W Niebiańskim Porządku Gaki-do zajmuje miejsce, które można nazwać czyśćcem.

Toshigoku - Królestwo Rzezi
      Toshigoku to straszliwe miejsce, zaprzeczające naturze tak bardzo, jak Samuraj bez Pana. Duchy zesłane do Toshigoku zostały wyrzucone z Karmicznego Kręgu za okrucieństwo za życia, walkę bez honoru, niedopełnioną zemstę czy zejście z drogi przeznaczenia. W straszliwym królestwie bez końca toczy się walka - upiory zmagają się w bitewnym szale, aby ponownie się odrodzić, ruszyć do walki i znowu zginąć. Nie ma nadziei dla zesłanych do Toshigoku.

Tengoku - Niebiański Raj
      Tengoku jest miejscem, które zamieszkują Słońce, Księżyc, Foruny i Smoki Żywiołów. Strażnikiem Tengoku jest legendarny Oni no Okura. To właśnie Tengoku jest początkiem i końcem Niebiańskiego Porządku, absolutem. Jedyną znaną bramą do Tengoku było Starożytne Dojo Seppun Miharu, które znajdowało się w Otosan Uchi - choć i każda Wyrocznia Żywiołu potrafi otworzyć przejście między Yomi i Tengoku.

Jigoku - Królestwo Zła
      Z wyglądu, Jigoku bardzo przypomina europejskie piekło - jest nie tyle przesiąknięte Skazą, lecz niemal z niej ukształtowane. Na jego terenie znajduje się siedem królestw, na czele których stoi siedmiu Władców Oni, zamieszkujących siedem potężnych twierdz. Jigoku łączy z Rokuganem bezpośrednia brama, która znajduje się w Krainach Cieni i zwana jest Plugawą Otchłanią Fu Lenga. W straszliwych warunkach Piekieł przeżyć mogą wyłącznie Oni.
      W Niebiańskim Porządku Królestwo Zła zajmuje straszliwe, aczkolwiek konieczne miejsce. Jest złem ostatecznym - tu trafiają duchy zmarłych dotkniętych Skazą, czyli Straconych i tu właśnie zostają wchłonięte przez esencję Piekła.

Chikushudo - Królestwo Zwierząt
      Chikushudo jest niezwykle istotnym ogniwem w Koła Karmicznego - trafiają tu dusze, które odrodzić się mają w ciałach zwierząt. Jedyna dostępna ludziom brama, prowadząca do Chikushudo, znajduje się w Kitsune Mori. Podobno istnieją także bramy dla zwierząt, położone nieopodal Kyuden Doji i w Puszczy Shinomen.

Sakkaku - Królestwo Figli
      Sakkaku zwane jest także Królestwem Chaosu. Zamieszkują je złośliwe istoty - mujina, kappa czy kenku. Ta kraina nie zajmuje żadnego miejsca w Niebiańskim Porządku i nie łączy się nijak z innymi Królestwami.

      Oto wszystkie Królestwa, oby po śmierci Wasze nieśmiertelne dusze zaznały wiecznego spokoju w Yomi.

L5K PO
POLSKU: