Wolf Fang


SZTANDARY KLANU ŻURAWIA
Marcin Tysler


Rodzina Doji

 

“Oblicze Bogini” – wielki sztandar rodu Doji i Klanu Żurawia

      Pani Doji i jej potomkowie od zawsze cieszyli się szczególnym błogosławieństwem Amaterasu. Dlatego też od najdawniejszych czasów wojska Klanu Żurawia prowadzi Jej wizerunek.
      O Uma Jirushi Klanu Żurawia to olbrzymie, wykonane z polerowanego brązu zwierciadło. Na jego krawędzi znajdują się starożytne, trudne dziś do odczytania inskrypcje, a odwrotna strona przedstawia płaskorzeźbioną chryzantemę o 16 płatkach – inny symbol Amaterasu.

Mały sztandar Doji Satsume

      Ko Uma Jirushi Szmaragdowego Championa zdobi jego osobisty mon – Chryzantema Unoszona przez Fale. Symbolika monu jest zawoalowana, lecz czytelna: Śnieg (godło rodu Doji) poświęca się, topniejąc i zamieniając w rwącą rzekę, która unosi Chryzantemę (dom cesarski) na powierzchni i nie pozwala jej utonąć.

Mały sztandar Doji Hoturiego

      Daimyo rodu Doji nosi na swoim sztandarze tradycyjny mon rodu – Płatek Śniegu.

Mały sztandar Doji Kuwanana

      Młodszy z synów Doji Satsume, Kuwanan, rusza w pole pod Ko Uma Jirushi zdobnym w jego osobiste godło – odmieniony mon rodowy: trzy Płatki Śniegu.

Rodzina Kakita

 

“Jeden Miecz” – wielki sztandar rodu Kakita

      Spadkobiercy Pana Kakity wciąż pozostają wierni jego naukom, podążając drogą Jednego Miecza i zamieniając każde pole swojej działalności w Sztukę.
      Mówi się, że Wielki Sztandar domu Kakita powstał niedługo po ogłoszeniu „Miecza”. Na wielkim płacie doskonałego, białego jedwabiu motto i główną tezę rodu miała wykaligrafować sama Kiyamori, siostra Pana Kakity. Czarny znak na białej tkaninie symbolizuje przezwyciężenie śmierci przez tych, którzy podążają drogą Jednego Miecza.
Kaligrafia © Eri Takase

Mały sztandar Kakita Yoshiego

      Obecny daimyo rodu Kakita z powszechne znanych powodów nie wyrusza w pole, jednak podczas niektórych dworskich ceremonii nosi się za dostojnikami ich insygnia. W takich okazjach Yoshi posługuje się Ko Uma Jirushi przedstawiającym Dwie Latarnie, oznaczające światło mądrości i rady wnoszone tam, gdzie nie sięga nawet blask Syna Słońca.

Mały sztandar Kakita Toshimoko

      Czasy, gdy Szary Żuraw wiódł w bój regimenty Żurawia dawno minęły (choć nikt nie wie, czy bezpowrotnie). Wielu jednak pamięta, że jego stanowisko na polu walki wyznaczał Ko Uma Jirushi przedstawiający jedno z godeł Toshimoko – Żurawia.

Rodzina Daidoji

 

“Sztandar Żelaznego Żurawia” – wielki sztandar rodu Daidoji

      Isawa Asahina, wstępując do Klanu Żurawia, wręczył każdemu z domów niezwykłe dary. Ród Daidoji otrzymał piękny sztandar, który szybko stał się O Uma Jirushi Obrońców Żurawia.
      Na płacie błękitnego jedwabiu stalowo-srebrną nicią wyszyto rodowe godło i imiona Fortun, mających opiekować się idącymi pod tym sztandarem. Na stronie prawej umieszczono imię Bishamona, Fortuny Bitwy i Siły, na stronie odwrotnej zaś – Fukurokujina, Fortuny Mądrości.
      Jako jeden z największych skarbów Żurawia sztandar ten spoczywa zazwyczaj w Świątyni Asahina, a w pole wychodzi jego wierna kopia.

Mały sztandar Daidoji Ujiego

      Mroczny Żuraw szczególną atencją darzy Bishamona – Fortunę Bitwy. Inicjał imienia bóstwa – „BI” – widnieje na sztandarze, górującym nad polem bitwy, gdy armiami Żurawia dowodzi Daidoji Uji.

Przykładowe nobori Żurawia