Wolf Fang


SZTANDARY KLANU LWA
Marcin Tysler


Rodzina Akodo

 

“Fu-rin-ka-zan” – wielki sztandar rodu Akodo

      Pan Akodo napisał w swym "Dowodzeniu": "[Bądź] szybki jak wiatr, spokojny jak las, zachłanny jak ogień, nieruchomy jak góra."
      O Uma Jirushi rodu Akodo nosi tę myśl, wyhaftowaną złotymi literami na jedwabiu koloru indygo, poczerniałego z czasem.

Mały sztandar Akodo Toturiego

      Ko Uma Jirushi championa Lwa jest skromny i niepozorny - jak ona sam. Przedstawia zatknięty na długim drzewcu generalski wachlarz, symbolizujący dowódcę, zwierzchnictwo i myśl taktyczną prezentowaną przez tego wybitnego generała.

Rodzina Matsu

 

“Tysiąc Tykw” – wielki sztandar rodu Matsu

      Jednym z najniezwyklejszych artefaktów Rokuganu jest starożytny sztandar domu Matsu, zwany "Tysiącem Tykw". Złożony jest z dziesiątek, jeśli nie setek pozłacanych tykw i przymocowanych do każdej z nich pasków czerwonego jedwabiu.
      Podobno w każdej z tykw zamieszkują, według pradawnego obyczaju, duchy przodków poległych chwalebną śmiercią na polach niezliczonych bitew, stoczonych przez ród. Po każdej wielkiej bitwie shugenja Kitsu pieczołowicie dokładają kolejne naczynie...
Mały sztandar Matsu Tsuko

      Tam, gdzie znajduje się Lwica, Matsu Tsuko, nie ma miejsca na zbędną symbolikę i gadulstwo. Jej osobisty mon oznacza imię założycielki rodu. Matsu. Sosna. Nic więcej nie potrzeba.

Mały sztandar Matsu Agetokiego

      Matsu Agetoki zasłynął jako generał lwiej konnicy. Będąc zakochanym w tych zwierzętach zadbał, by jego osobisty znak przedstawiał właśnie rumaka.

Rodzina Kitsu

 

Mały sztandar Kitsu Toju

      Sztandar pierwszego spośród Kitsu symbolizuje powagę jego urzędu. Tykwa, emblemat rodu i atrybut shugenja, oznajmia, z kim ma się do czynienia. Oczywiście sztandaru tego nie widać na polach bitwy, niektóre jednak uroczystości wymagają
jego użycia.

Przykładowe nobori Lwa