Mony rodzin Rokuganu będą prezentowane w następującym układzie:

 1. Wizerunek monu;

 2. Rokugańska nazwa monu; wytłuszczona została nazwa elementu podstawowego, decydującego o tożsamości znaku;

 3. Polska nazwa monu; nie zawsze jest ona ścisłym tłumaczeniem poprzedniej, próbuje raczej zaadoptować rodzimą terminologię heraldyczną;

 4. Uwagi na temat pochodzenia i symboliki danego znaku.

 5. Zapis nazwiska rodziny znakami kanji.

 6. Znaczenie nazwiska.

 7. Czytanie (kunyomi - tradycyjne lub onyomi).

 8. Pochodzenie - tradycyjne, znaczeniowe lub mieszane, zgodnie z tekstem "Zapis i znaczenie nazwisk...".


ZE ZWOJÓW SEPPUN
KLAN SMOKA

Marcin Tysler, Marek Mydel


      Każdy bez trudu rozpozna mon Smoka. Ten najbardziej enigmatyczny z klanów posługuje się znakami geometrycznymi, opartymi na kwadracie taira. Dają one nieskończenie wielkie możliwości interpretacji, są świetnymi materiałami kontemplacyjnymi, sygnalizują w końcu odrębność Klanu Smoka.

Rodzina Mirumoto


 1. hidari manji

 2. Znak Smoka

 3. Symbol najbardziej wojowniczej z rodzin klanu to Znak Smoka, starożytny, magiczny znak widniejący już na najstarszych artefaktach. Wiąże się go z mocą i mądrością, symbolizuje również błogosławieństwo i pomyślność.

  Zdaję sobie sprawę, że powyższy symbol może się kojarzyć jak najgorzej. Nie jest moim celem urażenie kogokolwiek. Znak ten jest jednak na tyle mocno wrośnięty w kulturę i ikonografię Wschodu, że nie mogło go tu zabraknąć. [przyp. mt]


 4. Obserwacja to podstawa

 5. Kunyomi

 6. Mieszane; gdy dwaj szermierze stają naprzeciw siebie i prezentują postawy bojowe można z nich wyczytać bardzo wiele, zbyt wiele jak dla mistrza miecza Mirumoto, który doradzał, by w walce postawa nie zmieniała się wcale - on wiedział, że "obserwować" znaczy "zwyciężać"; wiedzą to też jego potomkowie, którzy na polu bitwy pojawiają się tylko w krytycznym momencie, przesądzając o jej losach.


Rodzina Agasha


 1. taira yottsu me

 2. Poczwórny Kwadrat

 3. Cztery kwadraty tworzą piąty, Poczwórny, niczym żywioły stapiające się w Pustce.


 4. Grupa tych, którzy są ponad; ci, którzy czynią postęp

 5. Kunyomi

 6. Mieszane; ta unikalna rodzina shugenja z klanu Smoka jest najbardziej stechnicyzowaną - jej przedstawiciele opracowali alchemię, potrafią tworzyć eliksiry oraz dziwne przedmioty, jako jedyni dokonali połączenia magii i nauki; w swoich warsztatach opracowują wciąż nowe technologie, prowadzą badania w dziedzinach, o których nie śniło się innym rodzinom - to czyni ich najbardziej innowacyjnymi i twórczymi, nawet jeśli ich wynalazki nie zawsze działają tak jak powinny; źródła nazwy należy jednak szukać w tym, iż pochodzą z prawie niedostępnych gór, co fizycznie stawia ich ponad innymi Rokugańczykami.


Rodzina Kitsuki


 1. taira inaduma

 2. Spiralny Kwadrat

 3. Spirala symbolizuje tajemnicę i rozwiązanie, a także Smoka strzegącego sekretów świata.


 4. Znawcy umysłu, ducha i wszystkiego co dziwne

 5. Onyomi (kitsuuki)

 6. Znaczeniowe; trudno znaleźć w Szmaragdowym Cesarstwie mniej rozumianą rodzinę - Kitsuki posługują się niespotykanymi metodami, znają się na medycynie i uproszczonej psychologii, przy pomocy swoich przenikliwych umysłów z łatwością naświetlają każdy fałsz, mogą przejrzeć każde kłamstwo, rozwiązać każdą zagadkę; stanowią grupę o ogromnej wiedzy zarówno w zwykłych dziedzinach, jak i takich, które pozostają poza obszarem pojmowania przeciętnych Rokugańczyków.


 7. Drzewa i księżyc

 8. Kunyomi

 9. Tradycyjne; oryginalne imię założyciela rodziny, shugenja ze szkoły Agasha, z którego ewoluowała obecna nazwa rodziny; wskazuje na jego ogromne zainteresowanie naturą (drzewo) oraz nieznanym (księżyc, Onnotangu, zakazany kami i ci, którzy potajemnie działają przy jego świetle).


Togashi


 1. in hidari manji

 2. Znak Smoka (odmienny)

 3. Ise zumi nie są uważani, i nie uważają się, za samurajów. Jako tacy nie noszą więc na swych strojach żadnych monów, nawet jeśli niegdyś byli szlachcicami. Niemniej jednak ise zumi, który wykupi zaletę Szlachetnie urodzony z Drogi Smoka, zachowuje status samuraja i wtedy przywdziewa jako mon odmieniony Znak Smoka.


 4. Mistrzowie, nauczyciele ze szczytów

 5. Onyomi

 6. Znaczeniowe; prawie nieznani przeciętnym Rokugańczykom, wytatuowani mnisi rzadko pojawiają się na nizinach, ale jeśli już się tak dzieje, przynoszą ze sobą niespotykaną wiedzę o Tao, dziwne zdolności i nauki, które mogą prostą drogą doprowadzić do oświecenia.


 7. Droga do śmierci ego

 8. Onyomi

 9. Znaczeniowe; zapis stosowany przez samych mnichów Smoka, duchownych z bractwa Shinsei i klan Feniksa; wskazuje na owe "trzy kroki", które trzeba uczynić by stać się jednym z ise - zumi.


 10. Samuraj znający zimno i głód

 11. Onyomi (tougashi)

 12. Znaczeniowe; zestaw znaków używany tylko na oficjalnych dokumentach klanu Smoka jako podpis daimyo klanu i rodziny, tajemniczego Togashi Yokuni; stanowi pamiątkę pierwszego kami Togashi, który podjął próbę zrozumienia Tao Shinsei, wystawiając swoje ciało za długotrwały post i cierpienie na mrozie.
 
 


TORI &
PORTAL

prezentują