Wolf Fang


Mony rodzin Rokuganu będą prezentowane w następującym układzie:

 1. Wizerunek monu;

 2. Rokugańska nazwa monu; wytłuszczona została nazwa elementu podstawowego, decydującego o tożsamości znaku;

 3. Polska nazwa monu; nie zawsze jest ona ścisłym tłumaczeniem poprzedniej, próbuje raczej zaadoptować rodzimą terminologię heraldyczną;

 4. Uwagi na temat pochodzenia i symboliki danego znaku.

 5. Zapis nazwiska rodziny znakami kanji.

 6. Znaczenie nazwiska.

 7. Czytanie (kunyomi - tradycyjne lub onyomi).

 8. Pochodzenie - tradycyjne, znaczeniowe lub mieszane, zgodnie z tekstem "Zapis i znaczenie nazwisk...".


ZE ZWOJÓW SEPPUN
KLAN SKORPIONA

Marcin Tysler, Marek Mydel


      Dzieje Klanu Skorpiona toną w mroku tajemnicy - nawet zawodowi historycy mają wiele wątpliwości w ich kwestii i skłonni są wkładać powszechnie znane historie między plebejskie bajki. Równie niewiele wiadomo o powstaniu poszczególnych rodzin tego Klanu, stąd i o pochodzeniu ich monów mało można powiedzieć. Domyślać się jednak można, że ich forma i treść podporządkowane są zadaniu kreowania szczególnego wizerunku Skorpionów wobec reszty Cesarstwa.
      Podobnie złożona sytuacja występuje w przypadku zapisów nazwisk. Klan Skorpiona zastosował bardzo prostą metodę zwiedzenia swoich potencjalnych przeciwników (czyli wszystkich, którzy do niego nie należą) co do funkcji i znaczenia poszczególnych rodzin - wielokrotny zapis. W oficjalnych dokumentach i korespondencji używana jest jedna z wielu powszechnie znanych wersji (podaję najczęściej używane), często nie posiadająca żadnego logicznie zrozumiałego znaczenia, natomiast w ściśle tajnej korespondencji klanowej stosuje się zapis rzeczywisty. Poza samymi Skorpionami znają i rozumieją go w pełni tylko niektórzy namiestnicy Kitsuki oraz członkowie rodziny cesarskiej Otomo, którzy maczają palce w brudnej dyplomacji jeszcze częściej niż niesławni Shosuro.

Rodzina Bayushi


 1. gangi hinoki ougi

 2. Wachlarz

 3. Bayushi za rodowy znak przyjęli nieodłączny atrybut nie tylko dyplomaty, ale i każdego dobrze wychowanego samuraja. Mnogość zastosowań Wachlarza, czy to w dworskiej dyskusji, czy na polu walki, wyraża elastyczność i prężność pierwszego spośród rodów Skorpiona.


 4. Sługa cesarski o niewielkich wpływach

 5. Onyomi (bayuushi)

 6. Znaczeniowe; wyjątek w klanie Skorpiona - rodzina Bayushi, złożona z samurajów najczęściej reprezentujących klan na zewnątrz, przyjęła tylko jeden zapis nazwiska, posiada on jednak ukryte znaczenia: jest pamiątką po zadaniu, które kami Bayushi wyznaczone zostało przez Hantei (szpiegowanie i ochrona tronu przed nieznanymi zagrożeniami), a jednocześnie sugeruje wierną służbę w wypełnianiu tej niewdzięcznej i niehonorowej misji; innym klanom, zwłaszcza Żurawiom nie umknęła jednak ironia pokornego miana, jakim pierwszy Skorpion sam się obdarzył.


Rodzina Shosuro


 1. mitsugumi ni tsuta

 2. Trzykroć Spleciony Bluszcz

 3. Bluszcz, porastając mur, potrafi ukryć niejedną tajemnicę, a umie dostać się niemal wszędzie. Jeśli dodać, że jako roślina trująca jest zabroniony w sztuce ikebany, to nietrudno odgadnąć efekt, jaki znak rodu Shosuro wywiera na Rokugańczykach.

  Mon Shosuro jest jedynym oryginalnym herbem, który spełnia warunki rokugańskiej estetyki, więc oczywiście włączyłem go w moją wizję. W rzeczywistości przedstawia jednak nie splecione gałęzie, a trzy liście bluszczu w stylizacji "konturowej" hikari.


 4. Kaligrafie nagiego starca

 5. Onyomi (shosurou)

 6. Brak znaczenia


 7. Rozmaite powinności i obowiązki

 8. Onyomi (shosurou)

 9. Znaczeniowe; rodzina spełnia wiele różnych zadań - są aktorami, szpiegami, czasem dworzanami, istnieje też skryta szkoła legendarnych shinobi, skrytobójców i złodziei, zwanych przez pospólstwo ninja; przez wieki służby Shosuro udowodnili swoją przydatność i zdolności dostosowania do każdej sytuacji.


Rodzina Soshi


 1. futatsu chou

 2. Dwa Jedwabniki

 3. Symbolika Jedwabnika jest bardzo niejednoznaczna. Oznacza on delikatność i subtelność, ale jednocześnie ukrycie, niejawność i tajemnicę. Wszystko to, co można powiedzieć o rodzinie Soshi.


 4. Słudzy skalistych gór

 5. Onyomi

 6. Brak znaczenia


 7. Ukrywający postać, kształt i formę

 8. Onyomi

 9. Znaczeniowe; mroczny shugenja Soshi po zniknięciu pierwszej Shosuro był najbliższym powiernikiem założyciela klanu, pracował przy tworzeniu siatki szpiegowskiej, zaś jego następcy wyspecjalizowali się magii iluzyjnej i służącej zwodzeniu przeciwnika; poprzez stworzenie nieznanej nikomu poza klanem magii cienia tejina, wspomagają także agentów oraz zabójców Shosuro, czyniąc ich niemal niewidzialnymi i nie do wytropienia.


Rodzina Yogo


 1. daki hiiragi

 2. Dwa Liście Ostrokrzewu

 3. Już sam mon przeklętej rodziny Yogo ostrzega. Ostrokrzew jest kolejną zakazaną rośliną, tworzy się z niej za to żywopłoty. Kolczaste liście doskonale chronią to, co im powierzono.


 4. Liście i słowa

 5. Onyomi (yougo)

 6. Brak znaczenia


 7. Straż; ochrona; obrona

 8. Onyomi (yougo)

 9. Znaczeniowe; obłożony klątwą Yogo przyjął na siebie najcięższy z obowiązków - strzeżenie Czarnych Zwojów, kryjących moc Fu-Lenga; rodzina rozwinęła też potężne czary ochronne, pomagające utrzymać tajemnice klanu Skorpiona oraz oddalić grozę Krain Cienia: grupa shugenja zwana kuroiban ("czarna straż") zajmuje się rozpoznawaniem i neutralizacją maho, zaś jej twórca brał udział w powtórnym uwięzieniu Iuchibana.
 
 


L5K PO
POLSKU: