Mony rodzin Rokuganu będą prezentowane w następującym układzie:

 1. Wizerunek monu;

 2. Rokugańska nazwa monu; wytłuszczona została nazwa elementu podstawowego, decydującego o tożsamości znaku;

 3. Polska nazwa monu; nie zawsze jest ona ścisłym tłumaczeniem poprzedniej, próbuje raczej zaadoptować rodzimą terminologię heraldyczną;

 4. Uwagi na temat pochodzenia i symboliki danego znaku.


HERALDYKA POMNIEJSZYCH KLANÓW
Marcin Tysler


      Każdy z pomniejszych klanów ma swoją specyfikę. Są wśród nich takie dorównujące starożytnością Wielkim Klanom, niektóre jednak założono zupełnie niedawno. Mają różne tradycje i w rozmaity sposób związane są z głównym nurtem rokugańskiej kultury. Wszystko to powoduje, że trudno wskazać wspólne cechy ich monów. Niektóre z nich nawiązują do dawnej, trudnej do odczytania symboliki, inne z kolei w bardzo bezpośredni sposób odnoszą się do skojarzeń, wywoływanych przez dany klan.
      Mony pomniejszych klanów podlegają odmianie, odpowiednio do dawności i rozrodzenia klanu.

Klan Borsuka (rodzina Ichiro)


 1. ito wa ni tachi wakamatsu

 2. Kosodrzewina

 3. Klan Borsuka objął północne, górskie rubieże Cesarstwa jeszcze za czasów pierwszego Hantei. Za swój symbol przyjął górską sosnę, symbolizującą wytrzymałość, nieustępliwość i przywiązanie do ziemi.


Klan Lisa (rodzina Kitsune)


 1. ippon sugi

 2. Kryptomeria

 3. Kryptomeria to leśne, dziko rosnące drzewo o charakterystycznej, czerwonobrązowej korze. Czy tajemniczy klan Lisa przyjął ten symbol ze względu na przypominającą lisie futro korę, czy inne właściwości, do końca nie wiadomo.


Klan Modliszki


 1. yottsu kama kaku

 2. Cztery Sierpy

 3. Jaki mon nosił ród Gusai przed upadkiem Gusai Rioshidy, nie wiadomo. Wraz z nazwiskiem klanowi odebrano i znak. Obecnie Modliszki jako swój symbol noszą ułożone w kwadrat sierpy kama, dość autoironicznie obrazujące obecny status i filozofię klanu.


Klan Osy


 1. chigai ya

 2. Dwie Lotki Strzały

 3. Klan Osy przyjął bardzo obrazowy i niewymagający głębszej interpretacji mon. Dwie strzały jasno pokazują, z kim ma się do czynienia.

Klan Sokoła


 1. chigai taka no hane

 2. Dwa Pióra Sokoła

 3. Mon klanu Sokoła należy do grupy monów "mówiących". Sokole pióra nawiązują do nazwy klanu i mają dokładnie taką samą symbolikę.


Klan Stonogi (rodzina Moshi)


 1. saga ri fuji ni kiku

 2. Chryzantema pośród Gałęzi Wistarii

 3. Wistaria to roślina od najdawniejszych czasów poświęcona bogini Amaterasu. Znalazła się więc na monie klanu Stonogi, klanu pełniącego służbę wobec Bogini. Jako wyraz szacunku dla służby tego niewielkiego rodu jeden z Cesarzy udzielił mu niegdyś przywileju noszenia w monie przysługującego Synowi Słońca znaku Chryzantemy, najpełniej symbolizującego oblicze Bogini.


Klan Ważki


 1. ito wa ni futatsu tonbo

 2. Dwie Ważki

 3. Klan Ważki posiada "mówiący" mon. Dwie ważki znalazły się w nim zaś na pamiątkę dwojga założycieli klanu - Isawa Maroko i Mirumoto Asijina.


Klan Wróbla (rodzina Suzume)


 1. yuki wa ni mittsu atsume suzume

 2. Trzy Wróble w Śnieżnym Kręgu

 3. Klan Wróbla wywodzi się od rodziny Doji, nosi więc w swym monie Śnieżny Krąg. Potrojenie motywu również nawiązuje do pokrewieństwa z klanem Żurawia. Wróble w nim, jak i nazwa klanu upamiętniają jego założyciela - Doji Suzume.

Klan Żółwia


 1. sai wari kiku no ha ni kiku

 2. Chryzantema pośród Liści Chryzantemy

 3. Każdorazowym daimyo klanu Żółwia jest panujący Cesarz, więc cesarska Chryzantema w jego monie jest czymś naturalnym. Liście, okalające kwiat, symbolizują ochronę i służbę, którą klan pełni wobec domu panującego.
 
 


TORI &
PORTAL

prezentują