Wolf Fang


Mony rodzin Rokuganu będą prezentowane w następującym układzie:

 1. Wizerunek monu;

 2. Rokugańska nazwa monu; wytłuszczona została nazwa elementu podstawowego, decydującego o tożsamości znaku;

 3. Polska nazwa monu; nie zawsze jest ona ścisłym tłumaczeniem poprzedniej, próbuje raczej zaadoptować rodzimą terminologię heraldyczną;

 4. Uwagi na temat pochodzenia i symboliki danego znaku.

 5. Zapis nazwiska rodziny znakami kanji.

 6. Znaczenie nazwiska.

 7. Czytanie (kunyomi - tradycyjne lub onyomi).

 8. Pochodzenie - tradycyjne, znaczeniowe lub mieszane, zgodnie z tekstem "Zapis i znaczenie nazwisk...".


HERALDYKA KLANU LWA
Marcin Tysler, Marek Mydel


      Lwy to klan najmocniej przywiązany do tradycji, więc odwołanie się do najstarszej symboliki, roślinnej, jest dla niego naturalne. Prezentowane tu mony wykorzystują szeroki pierścień maru. Inne, zbliżone figury to wąski pierścień chuwa i okrąg itowa. Jednak kanji i słowo 'maru' oznacza również 'pełnię' i 'doskonałość', więc to ten symbol jest najbardziej na miejscu.

Rodzina Akodo


 1. maru ni sakura

 2. Kwiat Wiśni

 3. Z taką łatwością, z jaką opada kwiat wiśni, samuraj oddaje życie za swego pana. Symbol całego stanu bushi jest szczególnie bliski rodowi Akodo, więc najbardziej samurajscy z samurajów służą i giną pod znakiem Kwiatu Wiśni.


 4. Wściekłość ukrytego ognia; uwolnienie kontrolowanej energii

 5. Kunyomi + onyomi

 6. Znaczeniowe; kami Akodo był potężnym wojownikiem, doskonałym strategiem, niepohamowanym w walce i gniewie – choć jego duma oraz porywczość czasem stawały mu na drodze, potrafił jak żaden inny z bogów skupić w sobie potencjał i wykorzystać go w najbardziej odpowiedniej chwili; przekazał tę cechę swoim następcom, którzy korzystają z niej do dziś zarówno w bitwie jak i pojedynku szermierczym – choć są opanowani, potrafią zaskoczyć przeciwnika.


Rodzina Ikoma


 1. maru ni hitotsu ichyo

 2. Liść Miłorzębu

 3. Leczniczy miłorząb to nie tylko symbol zdrowia, wigoru i długowieczności, ale przede wszystkim pamięci. Wierni historycy Lwów i Cesarstwa posługują się Liściem Miłorzębu jako znakiem ich służby i tradycji.


 4. Pełni inspiracji; posługujący się żywym umysłem

 5. Kunyomi

 6. Mieszane; przedstawiciele rodziny Ikoma spełniają w obrębie Klanu Lwa wiele funkcji: są historykami, dyplomatami, ambasadorami, mówcami, taktykami – wszystkie one wymagają giętkiego języka i niespotykanej inteligencji; stąd zapis. A skoro Ikoma to mistrzowie zapisu (prowadzą w końcu kroniki Cesarstwa), zawarli w swej nazwie jeszcze dwa znaczenia: „ikoma” oznaczać może „ruchliwy most” (zapewne miejsce pracy matki założyciela), zaś „koma” to pion szachowy, który żywo poruszany („iku”) przez Akodo może wypełnić każde zadanie.


Rodzina Matsu


 1. maru ni hitotsu matsu

 2. Sosna

 3. 'Matsu' znaczy tyle co 'sosna', więc potomkowie Pani Matsu nie mieli wątpliwości, jaki przyjąć mon. Sosna jest towarzyszką zimy, znaną ze swej nieustępliwości i wytrzymałości. Wyraża ona również pogardę, jaką Matsu darzą śmierć, oraz wiarę w to, że dołączą do przodków.


 4. Sosna

 5. Kunyomi

 6. Mieszane; choć pani Matsu pochodziła zapewne z okolicy porośniętej tymi rozpowszechnionymi w całym Rokuganie drzewami, symbolika sosny musiała mieć znaczenie przy wyborze takiego miana – wytrwałość, siła, długowieczność miały stać się cechami obdarzonej nim osoby i choć Matsu zginęła w Krainach Cienia, jej ród przetrwał, potężny, niczym jego założycielka.


Rodzina Kitsu


 1. maru ni hitotsu hyou

 2. Tykwa

 3. Z żadną inną rośliną Rokugańczycy nie wiążą tylu tajemnic i właściwości, co z tykwą. Przywołuje ona Ziemię i Niebo i jednoczy je w jeden mikrokosmos. Wykonane z niej naczynie może służyć do pętania demonów, ale i kontaktowania się z przodkami. Kiedyś była atrybutem szamanów i wróżbitów, obecnie oznacza ich szlachetnych potomków - ród Kitsu.


 4. Duch, dusza

 5. Onyomi

 6. Znaczeniowe; kitsu to nazwa starożytnej rasy, strzegącej krain duchów i wytrzebionej przez ludzi. Jej krew i dziedzictwo przetrwało w shugenja Klanu Lwa – choć nieliczni i nie tak potężni, jak w innych klanach, potrafią nawiązać kontakt z przodkami, prowadząc dzięki ich pomocy wszystkie Lwy; choć nazwa rasy nigdy nie była zapisana, Ikoma rozpowszechnili ten znak, by uhonorować zmarłych przodków i ich łączność z żywymi przedstawicielami rodziny.
 
 


L5K PO
POLSKU: