Wolf Fang


Mony rodzin Rokuganu będą prezentowane w następującym układzie:

 1. Wizerunek monu;

 2. Rokugańska nazwa monu; wytłuszczona została nazwa elementu podstawowego, decydującego o tożsamości znaku;

 3. Polska nazwa monu; nie zawsze jest ona ścisłym tłumaczeniem poprzedniej, próbuje raczej zaadoptować rodzimą terminologię heraldyczną;

 4. Uwagi na temat pochodzenia i symboliki danego znaku.

 5. Zapis nazwiska rodziny znakami kanji.

 6. Znaczenie nazwiska.

 7. Czytanie (kunyomi - tradycyjne lub onyomi).

 8. Pochodzenie - tradycyjne, znaczeniowe lub mieszane, zgodnie z tekstem "Zapis i znaczenie nazwisk...".


HERALDYKA KLANU KRABA
Marcin Tysler, Marek Mydel


      Heraldyka klanu Kraba, nie licząc monu Yasukich oczywiście, jest bardzo dawnej proweniencji. Znaki rodów Kaiu i Kuni pochodzą jeszcze z czasów sprzed przybycia Kami, używane były jako symbole protoheraldyczne przez owych towarzyszy Hida no Kami i tylko zostały zaadoptowane do wytworzonych później reguł heraldyki.

Rodzina Hida


 1. itowa ni kani

 2. Krab

 3. Przewodzącą całemu klanowi rodzinę symbolizuje Krab. Podkreśla to wagę, jaką ród Hida ma w swoim klanie, a nawet identyfikuje cały klan z rodziną panującą.


 4. Słoneczny cios; słoneczne uderzenie

 5. Kunyomi + onyomi

 6. Znaczeniowe; wiadomo, że kami – Hida był największy i najsilniejszy spośród swego rodzeństwa, znane też jest jego nieco prostackie podejście – każdy problem starał się rozwiązywać z pomocą siły. Co ciekawe, pani Doji gdy znalazła się na ziemi zauważyła, że imię Hidy zawiera w sobie także nazwy dwóch drzew: hinoki (cyprys japoński) oraz nagi (wiecznie zielone drzewo wysokopienne) – jedno stanowi symbol trwałości, płodności i długowieczności, drugie potęgi i krzepy fizycznej. Te cechy doskonale pasują do założyciela klanu Kraba.


Rodzina Kaiu


 1. itowa ni iketa

 2. Podwalina

 3. Nie da się ukryć, że zmyślność i talent Kaiu Cieśli leżała u podstaw późniejszego sukcesu klanu i pozwala do dziś pełnić mu swoją służbę. Dziś Podwalina symbolizuje właśnie owo fundamentalne znaczenie rodu, kiedyś jednak była po prostu znakiem zawodowym.


 4. Popiół i żar; proch i rozżarzone węgle

 5. Onyomi

 6. Znaczeniowe; nazwa rodziny wskazuje na obowiązki, jakie spełnia: Kaiu w równym stopniu korzystają z kuźni i warsztatów, jak i z kamieniołomów i rusztowań. Są najlepszymi inżynierami w cesarstwie i doskonałymi producentami uzbrojenia, zaś ogień i ziemia to ich najwierniejsze narzędzia.


Rodzina Kuni


 1. daki ine

 2. Ryżowy Wieniec

 3. Ryż od zawsze jest symbolem ziemi i płodności, oznacza jednak również świat podziemny i zaświaty. Jako taki stanowił atrybut pierwszego Kuni i, dostosowany do zasad heraldyki, przeszedł na jego spadkobierców.


 4. Kraj; ojczyzna; własna ziemia

 5. Kunyomi

 6. Tradycyjne; shugenja klanu Kraba są bardzo blisko związani zarówno z żywiołem Ziemi, jak i ze swoją zniszczoną licznymi najazdami prowincją. Jednocześnie „kuni” to utarty w Rokuganie zwrot, który oznacza dosłownie „pot i brud”, a w przenośni „wysiłek”. Wszystkiego tego mają Kuni pod dostatkiem w swoich zakazanych pracowniach.


Rodzina Yasuki


 1. eirakusen

 2. Moneta Szczęścia

 3. Ród Yasuki, przechodząc do klanu Kraba, przyjął nowy znak. Moneta Szczęścia symbolizuje pomyślność, o którą nieustannie zabiega rodzina. Niektórzy jednak sugerują, że w ten sposób Yasuki cynicznie odkrywają swoje zainteresowania sprawami gospodarki.


 4. Czyste intencje; swobodny umysł; przystępny charakter

 5. Kunyomi + onyomi

 6. Mieszane; założyciel rodu musiał być zaiste godny zaufania, skoro przyjęty został do klanu Żurawia. Zaś obecni Yasuki gotowi są przeprowadzić każdą transakcję w imieniu klanu Kraba, z równą swobodą podbijając cenę, jak i ignorując wszelkie oskarżenia o niehonorowe zachowanie.


Rodzina Hiruma

 1. Ród Hiruma nie używa obecnie monu. Informacje o znakach historycznych mozna znaleźć tutaj.


 2. Światło dnia; słoneczny blask

 3. Kunyomi

 4. Tradycyjne; pierwszy Hiruma był doskonałym myśliwym i sprytnym wojownikiem, równoważył w sobie wytrwałość, siłę i zręczność. Jego potomkowie stali się natomiast znawcami Krain Cienia i sposobów podróżowania. Dziś, na przekór mrocznej przeszłości, stanowią jedyny jasny punkt wśród ciemności domeny Fu Lenga.


Autor dziękuje wszystkim, którzy swoimi uwagami i radami wsparli go w przygotowaniu niniejszego artykułu 
 


L5K PO
POLSKU: