Wolf Fang


Mony rodzin Rokuganu będą prezentowane w następującym układzie:

 1. Wizerunek monu;

 2. Rokugańska nazwa monu; wytłuszczona została nazwa elementu podstawowego, decydującego o tożsamości znaku;

 3. Polska nazwa monu; nie zawsze jest ona ścisłym tłumaczeniem poprzedniej, próbuje raczej zaadoptować rodzimą terminologię heraldyczną;

 4. Uwagi na temat pochodzenia i symboliki danego znaku.

 5. Zapis nazwiska rodziny znakami kanji.

 6. Znaczenie nazwiska.

 7. Czytanie (kunyomi - tradycyjne lub onyomi).

 8. Pochodzenie - tradycyjne, znaczeniowe lub mieszane, zgodnie z tekstem "Zapis i znaczenie nazwisk...".


HERALDYKA KLANU FENIKSA
Marcin Tysler, Marek Mydel


      Mony rodzin Klanu Feniksa oparte są na symbolice roślinnej, starożytnej i bardzo w Rokuganie cenionej. Przedstawiona tu forma podstawowa znaków wykorzystuje pierścień itowa, odmiany mogą oczywiście wykorzystywać inne elementy dodatkowe.

Rodzina Asako


 1. itowa ni tachibana

 2. Kwiat Mandarynki

 3. Mandarynka to roślina, którą Rokugańczycy chętnie obdarowują innych, zwłaszcza przy szczególnych okazjach. Ma ona symbolizować nie tylko szczęście i pomyślność, ale i długowieczność. Nic więc dziwnego, że zmierzający ścieżką samodoskonalenia ród Asako przyjął ją właśnie za swój znak.


 4. Potomstwo świtu

 5. Kunyomi

 6. Mieszane; Asako spełniają wiele funkcji w klanie – są historykami, bibliotekarzami, ambasadorami. Z gorliwością dziecka pragną poznawać świat i samych siebie. Jednocześnie są wtajemniczeni w wiedzę o ludzkiej egzystencji, o drodze do boskości, u której początku się znajdują, niczym u progu nowego dnia.


Rodzina Isawa


 1. itowa ni hashiki momo

 2. Pąk Brzoskwini

 3. Isawa to najgorętsi rzecznicy pokoju w Cesarstwie. Symbolizuje ich więc roślina łagodności i spokoju - Brzoskwinia. Jest ona jednak również znakiem magicznych mocy, którymi włada ten ród.

  Wspólny motyw z monem Asahina nie powinien dziwić, wszak tę rodzinę Żurawi założył Feniks, Isawa Asahina.


 4. Kamienny spokój; niewzruszony niczym kamień

 5. Kunyomi

 6. Mieszane; pierwszy Isawa był potężnym i dumnym człowiekiem, na tyle dumnym, że to kami przed nim się ukorzył. Jednocześnie na przestrzeni wieków jego dzieci wykazały jednocześnie skłonności pacyfistyczne, jak i umiejętności bojowe, które utrzymały ich wrogów z dala od ziem klanu.


Rodzina Shiba


 1. itowa ni cha no mi

 2. Ziele Herbaty

 3. Jak powszechnie wiadomo, powstanie herbaty zawdzięczamy pewnemu mnichowi, który, chcąc powstrzymać ogarniającą podczas medytacji senność, odciął i wyrzucił swoje powieki. Z nich wyrósł krzew, który od setek lat pomaga w koncentracji i skupieniu, a niektórych prowadzi ku oświeceniu i harmonii. Samuraje z rodu Shiba noszą z dumą znak Herbaty jako symbol ich czujności, gotowości i zrównoważenia.


 4. Opał; chrust; poszycie leśne

 5. Kunyomi

 6. Mieszane; imię kami wskazuje z jednej strony rolę, jaką sam sobie wybrał w klanie – być paliwem dla mocy Isawa, tym, który umożliwia ich rozwój, z drugiej zaś na fakt, że Feniksy zajęły obszary porośnięte tajemniczym lasem, a Shiba jest jego częścią. Jak w klanie jest niezastąpionym sługą, tak w lesie stanowi podłoże dla drzew, które wystrzelają wysoko w górę tylko dzięki sile, jaką im daje.
 
 


L5K PO
POLSKU: